Daddy’s momo

Nepalese-tibetan restaurant with the best view in Brno

Co je to vlastně MoMo?

What exactly is MoMo?

MoMo are traditional filled dumplings, which are a local speciality in Tibet, Nepal, Bhutan, and other mountain regions. Their name is derived from the newar language, in which Momo stands for a steamed dish.

Dumplings are prepared in many varieties, however they have one thing in common: skillfully packed doe contains a filling giving the dumpling their specific taste. MoMo are afterwards dipped into two sauces.

A pozor, všechny zeleninové varianty knedlíčků MoMo jsou veganské a pro zákazníky s bezlepkovou dietou můžeme nabídnout skvělou výživnou polévku Thukpu s hovězím masem, zeleninou a rýžovými nudlemi.

Tak přijďte k nám ochutnat!

OTEVÍRÁME V PONDĚLÍ 9.1.2023MoMo jsou ideálním pokrmem na začátek roku! Omlouváme se za dnešní technické problémy s výtahem. Jestli budete mít potíže s přivoláním evakuačního výtahu do patnácteho patra, využijte prosím jiný výtah, kterým se vyvezete do patra štrnáctého a pak vyjdete jedno patro po schodech. Dveře na schodiště ve štrnáctém patře jsou nalevo od výtahu.

WE ARE HAPPY THAT YOU ARE ENJOYING OUR MEALS!

Moc děkujeme všem, kteří k nám už zavítali a doufáme, že se brzy vrátíte a vezmete kamarády, kolegy, rodinu, …, prostě všechny! A umíme i oslavy, firemní a jiné soukromé akce. Tak nás neváhejte oslovit a vše spolu domluvíme. Jsme tu pro vás.

A technical note: if you encounter problems with the evacuation lift going to the 15th floor, please use any other lift to the 14th floor and then take the stairs to the 15th. The door to the staircase in the 14th floor is just on the left side from the lifts. We are very looking forward to your visit!

Náš příběh

Our story

We started to write the story of our restaurant one evening in September 2021, when we figured out that we share the same dream. Immediately we started to plan our trip to Nepal to learn how to cook Nepalese and Tibetan meals, which we would introduce to people back home. In March 2022 we packed our backpacks and left for Himalaya for three months. Except for a couple of amazing treks, we did in different corners of Nepal, we found in our base camp in Pokhara an excellent restaurant called Nirvana with a great chef Binay, who shared his cooking magic with us. It was really tough, especially when learning how to pack the dough for MoMo! Finally, we succeeded and after many obstacles, we are happy to cordially welcome you to our Daddy’s MoMo restaurant. We will do our best to serve and treat you as our friends and if you are interested in more information about travelling and trekking in Nepal, we will be happy to share our experience with you. Cause Nepal is deeply rooted in our hearts. It has a unique nature and cultural heritage which are hard to find on any other place in the world. We are very much looking forward to your visit!

Bára & Robo

Where can you find us?

Contact us

Address

M-PALÁC, Heršpická 813/5, Brno

Phone

+420 737 716 413

Email

info@daddysmomo.cz

O Velikonočních svátcích, tedy ve dnech 29. 3. a 1. 4. budeme mít zavřeno. Krásné svátky!

Day Otevřeno od – do
Monday 11:00 – 14:00
Úterý 11:00 – 14:00
18:00 – 21:00
Wednesday 11:00 – 14:00
Thursday 11:00 – 14:00
18:00 – 21:00
Friday 11:00 – 14:00
Saturday, Sunday closed

How to reach us

A journey to the top of the M-PALAC is not long, yet tricky. We don't recommend taking the stairs, as fifteen floors are too much. It's better to take the elevator, but be aware, there is only one coming to the top floor. Emergency elevator, the leftmost one. You can find it across the M-PALAC reception, and you can take it to the last, fifteenth floor.

Mapa k nám
Map to us
How to get to us?

In the vicinity of M-PALAC are multiple public transport stops. Right next to M-PALAC is a parking place, where you are allowed to park for one hour for free. 

Map to us
M-PALÁC
M-PALÁC
THE ENTRANCE TO M-PALAC

You can find the restaurant in the top floor of M-PALAC building. The easiest way is to use the entrance closest to the Heršpická-Bidláky intersection.

M-PALÁC
UVNITŘ M-PALÁCE
INSIDE M-PALAC
HOW TO GET TO THE TOP?

Use the evacuation elevator to get to the fifteenth floor.

INSIDE M-PALAC